חיפוש
  • Shahar Hen

פרויקט Titan - מה שצריך לדעת על פרויקט הרכב האוטונומי של אפל.

עודכן ב: ינו 4

אני שמח לברך את הקוראים בבואם לאתר החדש שלנו. ואני שמח שהכתבה הראשונה שלי כאן היא על חברה שאני כל כך אוהב, עם מנהלים ועובדים מסורים ביותר שיודעת להוציא אל הפועל את הגדולים שבפרויקטים. זו חברת Apple כמובן.


אמש דיווחה סוכנות הידיעות רויטרס, דיווח די אמין על כך שחברת Apple פועלת להשיק את הרכב האוטונומי שלה בשנת 2024. אותו פרויקט גרנדיוזי, נקרא כאמור פרויקט Titan. ידעתם, שהפרוייקט הזה עוד היה בתכנון עוד לפני השקל האייפון?


מספר דקות לאחר הדיווח של רויטרס, צייץ אילון מאסק, מנכ"ל טסלה בפרופיל הטוויטר שלו, כי במשך תקופה חיזר אחר הנהלת אפל כדי שתרכוש את טסלה, חיזורים שנענו בכתף קרה במשך שנים. קשה לי שלא להיזכר בציוץ המפורסם של מאסק מה8 באוגוסט 2018, בו הוא "שוקל להפוך את טסלה לפרטית ב420 דולר למניה" (לפני הספליט). כאשר כולנו שאלנו לאן פניה של אפל אז, מסתבר שהייתה עבודה רבה מאחורי הקלעים.


וורן באפט, שמחזיק בApple משנת 2016, התבטא אף הוא בנושא בעבר ואמר שלדעתו לאפל יש את כל האמצעים לרכוש את טסלה ואולי הם צריכים לחשוב בכיוון.

-------------


נהיגה אוטונומית:


ההתקדמות האנושית קשורה מטבעה לאוטומציה. כיום, זוהי נחשבת המהפכה התעשייתית השלישית. על פי מחקרים, עד שנת 2035 מחצית מכוח העבודה האמריקאי יוחלף באוטומציה. המגמה הזאת עשויה להוסיף כ12 טריליון דולר לתוצר האמריקאי.

כשאנחנו מדברים על נהיגה אוטונומית, אנחנו יכולים לאבחן 5 רמות:


רמה 0 - ללא אוטומציה כלל: ברמה זו, הנהג מחוייב בכל פעולות הנהיגה.

רמה 1 - סיוע לנהג: ברמה זו קיימת ברכב מערכת סיוע נקודתי לנהג, כמו התראה בעת סטייה מהנתיב (התקן המובילאי המצוי ברכבים רבים). התקנים אלו יצאו לשוק עוד ב2010.

רמה 2 - אוטומציה חלקית: מכונית שבה פעילות שתי מערכות בטיחות ואוטונומיה או יותר, אשר למשל, מסוגלות לטפל בו זמנית הן בהיגוי הרכב והן בבלימה. ברמה זו עדיין חייב הנהג לבחון את תנאי הכביש ולהגיב בהתאם. כלי רכב ברמה זו יצאו לשוק החל מסביבות שנת 2016.

רמה 3 - אוטומציה מותנית: ברמה זו המערכות של המכונית יהיו בשלות מספיק כדי "לתפוס פיקוד" על הנהיגה בתנאים מסוימים, בהם הנהג לא יידרש אפילו לפקח על תנאי הדרך, אך יידרש להיות זמין לנהיגה במקרי חירום, בהתראה של מספר שניות. נכון לדצמבר 2020, טרם שווקו באופן מסחרי כלי רכב ברמה זו, זאת על אף הצהרות בנושא. אאודי הודיעה בסוף שנת 2018 שהחברה בדרך למהלך זה, אולם בתוך מספר חודשים חזרה בה. בנובמבר 2020 הודיעה חברת הונדה שתחל בשיווק דגם בעל רמת אוטונומיה 3 בתוך מספר חודשים.

רמה 4 - אוטומציה ברמה גבוהה: רמה זו דומה למדי לרמה 3, ותוכל לבצע נהיגה אוטונומית מלאה בתנאים מסוימים, למשל, במסלולים מוגדרים מראש. לעומת רמה 3, ברמה 4 אין צורך בנהג זמין למצבי חירום. נכון לתחילת שנת 2019, אף חברה לא קרובה לשיווק מסחרי של מכוניות כאלו, וברמה זו ישנן מכוניות ניסוי בלבד. ביולי 2019 הודיעו החברות דיימלר ובוש שיחלו בבניית מתחם חניה אשר יותאם למכוניות ברמה 4, ובו יוכלו מכוניות אלו לנסוע ללא נהג באופן בטוח.

רמה 5 - אוטומציה מלאה: ברמה זו הרכב מסוגל להחליף את הנהג בכל תנאי דרך, ולמעשה כבר אינו זקוק לנהג כלל.


ההיבט הכי מהותי בהטמעה של טכנולוגיה חדשה, הוא כמובן הCosts, העלויות. על התמורות בעלויות טכנולוגיה אנחנו נרחיב בפוסט נפרד, זה נושא מרתק בפני עצמו, ולא רק בנהיגה אוטונומית.

עלויות רכב אוטונומי בנויות מרכיבי תוכנה וחומרה. המכוניות האוטונומית מצוידת באמצעי ניווט, בכוח מחשוב, בסנסורים ומרכיבים נוספים. מחיר הרכיבים החדישים הנחוצים הוא בערך פי 5 ממחיר מכונית ממוצעת (ואינו כולל את מחיר המכונית עצמה) ולא יכול להתאים לכל השווקים והסביבות, עם זאת צפוי כי מעבר לייצור המוני יפחית בהדרגה את עלות המכר. ככל שהעלויות תלכנה ותפחתנה, כך התעשיה הזאת תהיה על הגל.

----------------------


אז, איפה היינו? כן, הפרויקט של אפל.

הפרויקט הזה ידע לא מעט עליות, ירידות, שינויי הנהלות, תאונות, פיטורים ואתחולים.


על פי השמועות, אישר טים קוק, מנכ"ל אפל עוד בשנת 2014, את קיומו של הפרויקט. הוא מינה על Steve Zadesky, סגן הנשיא של פורד, המהנדס בחברה, כמנהל הפרויקט.

ובמהלך שנת 2015, הציעה אפל תמריצים בהיקף לא מבוטל למהנדסים של Tesla כדי שיצטרפו לאפל.

במאי 2016, כבר החלו דיווחים על כך שאפל נמצאת בתהליכי פיתוח לתחנות טעינה משלה.


במהלך הקורס, אני תמיד עומד על כך שתבינו את החשיבות של הנהלה מנצחת. כזו שפועלת במקצועיות ויודעת להנהיג תהליכים.

מי מנהל את הפרויקט כעת:


ג'ון ג'יאננדררה - האיש מאחורי הAI.

ג'ון גי'אננדררה, בן 56, יליד סקוטלנד, הוא האיש שמוביל כיום את פרוייקטי הבינה המלאכותית של אפל, ובראשם את Apple Car.

הוא הצטרף לחברת Apple באפריל 2018, אחרי 8 שנים בגוגל. הוא אחד מבין 16 המנהלים שכפופים ישירות לטים קוק.


אחד האירועים הכי משמעותיים שאני מזהה לאחר כניסתו של המנהל החדש, הוא הרכישה בחודש יוני 2019 של חברת הסטארט אפ Drive.AI. החברה במהותה היא חברה לפיתוח תוכנה מבוססת בינה מלאכותית לנהיגה אוטונומית. החברה נוסדה בשנת 2015 במעבדות הבינה המלאכותית של אוניברסיטת סטנפורד. ככל הנראה שמכאן והילך, אפל הצליחה להניע תהליכי תוכנה שהביאו לתוצאות שהיא כיוונה אליהן.


ישנן עוד אבני דרך רבות, תאריך ההשקה כאמור נקבע ל2024. אפל אמנם נמצאת בשיתוף פעולה הדוק עם OEM רבים, אך מכאן ועד שהאפל ווטש שלכם ידבר עם המכונית יש עוד זמן רב. הדי.אן.איי של אפל הוא כזה שיודע להוציא פרוייקטי ענק אל הפועל ואנחנו נמשיך לעקוב כאן אחר הדיווחים של החברה.

--------------

זכרו, הייחודיות של אפל היא האינטגרציה האנכית שלה. אינטגרציה בין חומרה, תוכנה, שירותים וקמעונאות. מכשיר האייפון 12 הוא הראשון שתומך באופן מלא ב5G, ואילו מעבד הM1 החדש שם אותה במקום מכובד מאוד בתעשיית ייצור השבבים.

כאשר לאינטגרציה הזו תצטרף גם תוכנה לנהיגה אוטונטמית המשולבת IOT אין לי ספק שזה יעצים את כוח החפיר שלה.


ג.נ, מחזיק


325 צפיות1 תגובות