חיפוש
  • Shahar Hen

יום הולדת 125 למדד ה - Dow Jones!

הוא המדד המסוקר ביותר בעולם שסוגר מהדורות חדשות רבות, והיום הוא חוגג יום הולדת 125 שנים להשקתו. היום אנחנו נדבר על מדד הדאו ג'ונס המפורסם. או DJIA.


מדדים בורסאיים, או בכלל, נועדו להיות אמות מידה. או בלעז - Benchmarks. הם מעניקים לנו את ההבנה היכן השוק היה והיכן הוא עומד היום. גם המדדים הראשונים שנמדדו בבורסות השונות עשו בדיוק את זה!


לפני יותר מ150 שנה, היה עיתונאי מבריק וחרוץ בשם צ'ארלס דאו, שעבד בספרינגפילד רפובליקן, עיתון מקומי במסטצ'וסטס. הכתבות של דאו היו כה עשירות, מרתקות ומלאות בפרטים והתמקדו בעיקר בהיסטוריה המקומית וסיקור התפתחות התעשייה בארה"ב, ותחזיות עתידיות לגביה.


לאחר מספר שנים, ב1880, כשהוא רק בן 29 היגר צ'ארלס דאו לניו יורק ומצא עבודה ב Kiern Wall Street Financial News Bureau, סוכנות שעסקה בהפצת מידע מיד ליד עבור בנקאים וברוקרים.


כאשר הבעלים של הסוכנות, ג'ון קירמן ביקש מדאו למצוא כתב נוסף, דאו הזמין את אדוארד דיוויס ג'ונס לעבוד אתו. השניים, שהחלו לעבוד יחד בשיתוף וחברות הדוקה, האמינו שוול סטרייט חייבת סוכנות ידיעות נוספת.


בחודש נובמבר 1882, הם פתחו את הסוכנות החדשה שלהם: Dow, Jones & Co. המיקום שבחרו היה במרתף של חנות ממתקים בוול סטריט. צ'ארלס ברגסטר, היה אנליסט של חברה צעירה, ובחר להיות שותף שקט בסוכנות החדשה שקמה.


כאן הכל התחיל
בנובמבר 1883, החברה החלה להפיץ לאחר סגירת המסחר, סקירה של החדשות הפיננסיות, המודפסת על דף דו צדדי. השירות אז נקרא Customer Afternoon Letter. תוך זמן קצר, הביקושים לסקירה עלו לכדי 1000 מנויים משלמים, והסקירה הפכה להיות משאב חשוב מאוד למשקיעים. מה שהיה מיוחד בסקירה, זה שהיא כללה את Dow Jones Stock Average, מדד שכלל 9 חברות של מסילות ברזל (שהיו אז עמוד תווך לכלכלה), חברה אחת של ספינות קיטור, ואת חברת ווסטרן יוניון.


בשנת 1889 מנתה החברה כבר 50 עובדים. השותפים הבינו שהגיעה העת להפוך את הבריף היומי שלהם לעיתון של ממש, וכך הופיעה ב-8 ביולי 1889 המהדורה הראשונה של WSJ הוול סטריט ג'ורנל, שעלתה שני סנטים לגיליון ומנוי ב-5 דולרים לשנה. לשם השוואה, מחיר מנוי שנתי כיום עולה 52 יורו:)

-

אז כפי שהזכרנו בתחילת הפוסט, דאו הציג לראשונה ממוצע מניות בחודש יולי 1884, וב23 בספטמבר 1889 הוצג גם מדד של 20 החברות הסחירות ביותר, וב26 במאי, 1896 דאו ניצל הזדמנות להשקה רשמית של DJIA - Dow Jones Industrial Average. הוא לקח מחירי סגירה של 12 חברות, חיבר את מחיריהן וחילק ב12. אגב, גם היום המדד נמדד בדיוק באותו האופן. זו הסיבה שברקשייר האת'וואי שמחירה כבר מכיל שש ספרות, אינה כלולה במדד.כיום, כיום דאו ג'ונס שולטת במספר חברות, בין היתר אתר החדשות MarketWatch, SmartMoney.com, Baron's, וCNBC סין ומודדת 130 אלף מדדים שונים, כאשר בעולם כולו ישנם כארבעה מיליון מדדים.
ב-1 במאי 1975, חלה מהפכה בעולם ההשקעות, כאשר ג'ון בוגל ייסד את חברת ניהול הקרנות Vanguard. וואנגארד נקראה על שם ספינת הדגל של האדמירל הבריטי הורשיו נלסן בקרב על הנילוס (נלסן אגב, הכשיל אז את מסע המלחמה של נפוליאון למצרים וארץ ישראל). וואנגארד (החברה, לא האניה) חרטה על דגלה לאפשר למשקיעים הפועלים כיחידים, השקעה בעלויות נמוכות ביותר. וואנגארד הביאה לחזית הבמה את הקרנות העוקבות אחר המדדים השונים, לרבות מדד הDowJones30 ומדד הS&P500.

ומאז ועד היום, ההשקעה בקרנות עוקבות מדדים תופסת מקום של כבוד אצל משקיעים הגנתיים.


וונגארד של ג'ון בוגל, מנהלת כיום כ6.5 טריליון דולר, והיא חברת ניהול הקרנות השניה בגודלה בעולם אחרי בלקרוק.


תודה על הקריאה, שחר.להורדת סילבוס לקורס קרוב בהערכת שווי חברות בשוק ההון 👇👇👇

סילבוס
.pdf
Download PDF • 1.73MB67 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול