חיפוש
  • Shahar Hen

הסטגפלציה כאן? | שחר חן על סטגפלציה ובחירת השקעות בשוק ההון

גישת ההשקעות המרכזית שלנו בקרן, וגם זו שאותה אני מלמד בקורס הערכות שווי היא Top-Down Approach. כלומר, גישה אשר חוקרת תחילה את המגמות הכלכליות במשק ורק לאחר מכן עוסקת בבחירת שווקים ומכשירי השקעה. תהליך המחקר מביא את האנליסט והמשקיע להתבונן על השוק ממעוף הציפור ורק לאחר גיבוש תמונה כללית יתמקד האנליסט במוקדים ספציפיים למחקר. על אף שהבקיאות שלי דלה בפיקנטריה שיש בנמצא בחברות ספציפיות, אני מוצא שהגישה שציינתי חוסכת לנו זמן ומשאבי מחקר רבים.


בפוסט זה, אסקור מספר עדויות הנצברות למצב של סטגפלציה במשק, ומשמעויות מכך הנוגעות להשקעות בשוק ההון.

קודם לכן, אדגיש ואומר שאינני יועץ או מנהל השקעות ברישיון, ואינני בר סמכא להבין את פרופיל הסיכון של הקורא/ת


לאלו שטרם נכחו בקורס הערכות שווי של Wealthropy, נגדיר מהו מצב של סטגפלציה:


סטגפלציה הוא מצב בו שיעור האינפלציה גבוה, הצמיחה הכלכלית מאטה ושיעור האבטלה נשאר גבוה.


האינפלציה אותה אנו חווים במדינות המפותחות במהלך השנה וחצי האחרונות היא כזאת שנבעה בתזוזה ימינה ולמעלה של עקומת AD, Aggregate Demand (עקומת הביקוש המצרפי). עם הופעת חיסוני הקורונה, אנו עדים לעליה בכושר הייצור של המשק, לאחר שזה הצטמצם עם תחילת המגפה.


צמצום הייצור שהתרחש עם תחילת המגפה הביא להלם אספקה שלילי (מצב של תזוזה שמאלה של עקומת ההיצע המצרפי, Aggregate Supply). או ה Short Run Aggregate Supply (SRAS).


כעת, לאחר חזרת הביקוש המצרפי לרמות נורמליות ואף גבוהות מכך, הלם האספקה נותר עומד בעינו לאור מספר אתגרים. בראשם, עליית מחירי חומרי גלם ומחסור בכוח עבודה.
המחסור בכוח העבודה נחלק לשניים: בתעשייה המסורתית (לרבות קמעונאות, נהגי משאיות, עובדי משק חקלאי, מסעדות) - שם המחסור בכוח עבודה נובע לאור דרישות שכר שהולכות ומאמירות. ובמקצועות טכנולוגיים, שם המחסור בכוח עבודה נובע כתוצאה מהעדר כוח עבודה מוכשר ומיומן (גורם תורם לעליית השכר).


דוגמה לסטגפלציה היא זאת שהחלה ב1970 והחמירה בחרם הנפט של 1973, משבר האנרגיה העולמי. משבר זה היה משבר אנרגיה שפרץ לפני מלחמת יום כיפור והחמיר במהלכה ובעקבותיה, כאשר ארצות ערב נקטו בנשק הנפט תוך צמצום אספקת הנפט לעולם המערבי והעלאה חדה של מחירו. תוצאה מכך, שותקה כמעט התחבורה במערב אירופה, וזו שבארה"ב וקנדה התקשתה לפעול. במפעלי תעשיה חדלו לעבוד וחברות גדולות התמוטטו לחלוטין, מה שיצר אבטלה גואה ומיתון עולמי שהגיע לשיאו בשנות ה-80.


עליית מחירי האנרגיה בישראל הובילה לגל עליות מחירים ובלימת הצמיחה, ומשבר חריף במאזן התשלומים (יתרות שליליות בגין תשלומים והתקבולים של המדינה במטבע חוץ).מחירי הנפט בין 1950-1990. מקור: Macrotrends.net


מהן העדויות שנצברו לסטגפלציה כיום:


1. מחירי הנפט והגז הטבעי.


הגז הטבעי משמש בעיקר כחומר דלק לייצור חשמל ולצורכי אנרגיה של מפעלי תעשיה גדולים, ובאופן מצומצם כדלק לרכבים וכחומר דלק להפקת דשנים. אנו עדים לעליה משמעותית במחיר הגז הטבעי, בעיקר כתוצאה מהתיאבון הבינלאומי לסחורה ובעיקר מהאטה בייצוא של יצרני גז טבעי ברוסיה ובארה"ב. אלו נובעים מקשיי תחזוקה ועומס.מחירי הגז הטבעי. מקור: Koifin.


2. האטה בצמיחה הכלכלית - כגודל הציפיה כך גודל האכזבה.

בתרשים הבא מתוארת ההפתעה בצמיחה הכלכלית (התרשים האפור), אל מול ההפתעה באינפלציה. התרשים מתאר מצד אחד הפתעה שלילית בצמיחה הכלכלית, כלומר, הקונצנזוס של כלכלנים הנוגע לצמיחת התוצר היה גבוה מאשר התוצאות בפועל, ואילו הקונצנזוס הנוגע לאינפלציה היה נמוך מאשר התוצאות בפועל.2.ב. הירידה בצריכה.

התרשים הבא מתוך אתר FRED, מתאר את הצריכה הריאלית של מוצרים ברי קימא. ניתן לראות שבשיא, עמד המדד על 2433 מיליארדי דולרים במרץ 2021, ואילו נתון חודש אוגוסט עומד הנתון על 2136 מיליארד. ירידה של 12.2% בצריכה.


2.ג הירידה בייצור

התרשים הבא מתוך המחקר של Yardeni מלמד על ירידה בייצור התעשייתי, ללא ענף הבניה.
3. עליה ביחס חוב לתוצר

הגרף הבא מתוך אתר FRED מתאר את העליה בחוב הלאומי בארה"ב ביחס לתוצר, לפי הנתון האחרון שפורסם על ידי הפד של סנט לואיס ב26.8.21, החוב הלאומי של ארה"ב עומד על 125% מהתוצר.על פי מחקר שנערך על ידי Hirshman Capital, מתוך 52 מדינות, 51 עם חוב ממשלתי לתוצר מעל 130%, נכנסו לDefault בעקבות אינפלציה גבוהה.


המדינה היחידה במחקר שלא נכנסה לDefault היא יפן, שבה יחס החוב לתוצר עומד על 250%.

בהתבסס על התקדים ההיסטורי, לארצות הברית יש שלוש אפשרויות:


  1. הלאמת שוק המניות. יפן הלאימה חלק ניכר משוק המניות. הבנק היפני מחזיק 90% משוק הETF במדינה. קיימת היתכנות לבצע הלאמה לחלק מסוים מהשווי שוק בארה"ב, אך אינני רואה סבירות לכך כעת.

  2. כניסה לDefalt - תהליך לא סביר, בהתחשב באירועי Default האחרונים של מדינות מפותחות כמו יוון. יש לכך השלכות פוליטיות עולמיות.

  3. הגדלת תקרת החוב. באמצעות הגדלת תקרת החוב יכול הבנק המרכזי לשלוט ביד רמה בעקום התשואות וכך למנוע הוצאות ריבית גבוהות. בכך הוא גם מותיר על כנה את מגמת הפיחות המטבע. באמצעות צעד מוניטרי זה, ניתן להפחית את תשלומי הקופון העתידיים על ידי הגדלת בסיס הכסף M0, כלומר, סך המזומנים המטבעות והשטרות במשק. צעד זה מביא ל"אתחול רך", בהשוואה ל"אתחול קשה" של אירוע Default.

האפשרות הסבירה ביותר, היא ככל הנראה האפשרות השלישית.4. אבטלה

אבטלה היא מצב שבו אדם שמסוגל לעבוד ורוצה בכך, אינו מצליח למצוא עבודה תמורת שכר. נהוג להבחין בין מובטל, בעל כושר עבודה המעוניין לעבוד ואינו מצליח למצוא עבודה תמורת שכר, לבין בלתי מועסק, בעל כושר עבודה שאינו עובד ואינו מעוניין בעבודה.


בסייקל הכלכלי הנוכחי, ניתן להבחין בשיעור בלתי מועסקים גבוה כתוצאה מסיוע הממשלות. תשלומי החל"ת ודומיהם בעולם, גרמו למשתתפים רבים לשעבר בשוק העבודה להיות חסרי מוטיבציה לחזרה לתעסוקה מלאה בדומה לתקופה שקדמה למשבר הקורונה.


מגמה זו, כמובן מביאה לירידה בסך גורמי הייצור במשק, ובכך לירידה בהיצע המצרפי של מוצרים ושירותים, עקומת AS זזה שמאלה.

על פי נתון התעסוקה האחרון, התווספו למשק האמריקאי 235 אלף משרות זאת ביחס לצפי של 730 אלף משרות.


מקור: U.S Bureau of labor Statistics.אם כך, כיצד ניתן להגן על תיק ההשקעות ממצב של סטגפלציה?


ראשית, אנו עדיין מחזיקים בדעה שהאינפלציה תמשיך בשנה הקרובה. הסכנה לסטגפלציה אינה מידית. אך כפי שבוגרי מכירים אותי, אני אוהב להיערך עם הקלפים ביד כמה חודשים מראש. האינפלציה כפי שאנו מכירים אותה בשנה האחרונה ככל הנראה תימשך זאת לאור העליה בחמ"ג, מחסור בשבבים שכתוצאה ממנו מושפעת מאופן מהותי תעשיית הרכב. עלויות הובלה עולות שמשפיעות על חלק ניכר מענפי המשק ובמיוחד על ענף המזון, והוריקן "אידה" שעצר את הפעילות במפעלים פטרוכימיים בארה"ב והשפעות טייפון Chanthu בסין שהביא להשבתת נמל Zhejiang השבוע.


לא נעים לראות נמל סגור. מקור: The Marinetime Executive  1. בהתחשב בעובדה שהמדיניות המוניטרית בארה"ב תומכת בפיחות הדולר ביחס ליתר סל המטבעות פוחת, אני סבור שיש להפחית באופן משמעותי את החשיפה לדולר ארה"ב. במידה ומנהלים חשיפה דולרית, כדאי לשקול גידור סיכון המטבע.

  2. אני מביע עניין גבוה יותר בחברות בעלות זיקה לחומרי גלם, ומשקיע בחברות בעלות אוריינטציה לסחורות או בחומרי הגלם עצמם דרך ETF.

להלן רשימה של מספר ETF's ו- ETN's


  1. הקטנת חשיפה לאגרות חוב לאור הציפיות להגדלת הריבית הנומינלית.

  2. כתוצאה מציפיות להעלאת ריבית יש לקחת בחשבון ששיעורי ההיוון יעלו, דבר שיעיב על הערך הפנימי של רוב החברות בשוק ההוןהמידע הכתוב בפוסט אינו מהווה בשום אופן ייעוץ השקעות או שיווק השקעות, ואין בו משום פעולת שידול לקניה או מכירת ניירות ערך. ייתכנו בכתוב נתונים כמותיים ואיכותיים אודות ניירות ערך הנסחרים בבורסה וכן מידע אודות אירועים הקשורים בניירות ערך אלו או תופעות כלכליות. אני ו/או קרן ®Wealthropy ש.מ עשויים להחזיק בניירות הערך המוזכרים בכתוב. אינני מקבל פיצוי בשום צורה שהיא מהחברות המוזכרות בפוסט, אינני יועץ השקעות על פי דין ואין בנתונים המובאים ובתרשימים להוות תימוכין לדברי.


שחר חן.

490 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול