חיפוש
  • Shahar Hen

ביטקוין - מורה נבוכים

כמי שמתיימר להשקיע בחדשנות ומתיימר להיות בחזית הידע (אם כי לא תמיד מצליח) אני חוקר רבות את טכנולוגיות התשלומים וטכנולוגיות האשראי בשנים האחרונות. אחרי שהפוסט הזה ישב כמה חודשים טובים במגירה, בחרתי להוציא אותו לאור. שורות אלה נכתבות בדצמבר 2020. שנת הקורונה שהביאה איתה הרבה תמורות בכלכלה, שישפיעו על הספרים שיילמדו בחוגי כלכלת המאקרו במאה השנים הקרובות.


אחרי שהספידו אותו לא פעם, הנה הוא חדר לחיינו בחזרה בפעם הרביעית בעשור האחרון.

בשורות אלה אנסה לפשט את המושגים מעולם הביטקוין והבלוקצ'יין בכלל על מנת ליצור אצל הקורא את ההבנה של הפוטנציאל הגלום בטכנולוגיה, לא רק כרעיון השקעה במטבע, אלא כבסיס להשקעות בחברות רבות וטובות בשוק ההון.


אני משתדל לעשות את המיטב. סלחו לי מראש הקוראים אנשי הטכנולוגיה אם נפלו בדברי אי דיוקים. אתם מוזמנים לתקן אותי ואתקן את הפוסט.


מה לא אמרו עליו. שהוא פיקציה, שהוא הימור מוחלט, שהוא המצאה של אנרכיסטים. אבל הנה. בפעם המי יודע כמה מאז כרייתו הראשונה, הוא הוכיח שהוא כאן כדי להישאר. אני כמובן מדבר על הביטקוין.

הביטקוין, BitCoin הוא מטבע מבוזר. שמו הוא למעשה הוא הלחם של שני בסיסים: Bit = חתיכה, Coin = מטבע. והוא למעשה סוג של מטבע מבוזר, אמצעי תשלום שנוצר באמצעים טכנולוגיים וערכו לא נקבע לפי ערך או סחורה של גוף מרכזי אחד, אלא בהסכמה בין רשת משתמשים.


באנגלית, המונח המקובל למטבע מבוזר הוא Cryptocurrency, כלומר, מטבע מוצפן. מכיוון שאמצעי תשלום שנדרש להבטיח הסכמה מבוזרת אמינה, הדרש להשתמש באמצעים מוצפנים. מכיוון שמטבע מבוזר מגדיר מערכת מבוזרת של מספר רב של משתמשים, הגדרתו של מטבע כזה היא הגדרה של פרוטוקול תקשורת.


פרוטוקול תקשורת הוא נוהל לתקשורת. כלומר, אוסף של כללים המגדירים את אופן בקשתם וקבלתם של נתונים במערכת תקשורת מסויימת, וכולל כללים לייצוג המידע (איתות, אימות, תיקון שגיאות, העברה). פרוטוקול מוכר ופשוט הוא שיחת טלפון הכוללת כללים מוסכמים: הרמת השפופרת (או החלקה על המסך), הצמדת השפופרת לאוזן (או העברה לספיקר) ואמירת "הלו", הצד שמנגד עונה ב"היי".


במטבע הביטקוין ניתן להשתמש באמצעות רשת בלוקצ'יין, BlockChain. בתרגול חופשי: שרשרת בלוקים. זוהי תפיסה טכנולוגית במחשוב המאפשרת פעילות עסקית מאובטחת באינטרנט ואימות טרנזקציות עסקיות בין צדדים שונים ללא צורך ביישות ניהול מרכזית. את הגורם המנהל מחליפים "בלוקים" מוצפנים של מידע, הנוצרים באמצעות שיתוף מבוסס רשת תקשורת מסוג עמית לעמית (P2P).


הרעיון המרכזי מאחורי הבלוקצ'יין הוא יצירת מערכת ניהול עסקאות כספיות. באמצעות ניהול מסורתי כפי שאנחנו מכירים, בסיס הנתונים המרכזי של הגורם המנהל מהווה את החוליה החלשה באבטחת המידע. כך ניתן לחדור, לשנות או לפגום ברשומות המערכת. אך הבלוקצ'יין לעומת זאת, מנוהל באופן מבוזר, בתפיסת קוד פתוח. כלומר, אנשים שונים במחשבים שונים בונים מעין סולם דיגיטלי של טרנזקציות הכולל נתונים מוצפנים.


בחזרה אל הביטקוין. הניסיון לתאר אותו לעתים מורכב לאוזן שאינה גדלה בתחום המחשבים. בערך כמו הניסיון לתאר מהו "אינטרנט" במהלך השלבים הראשונים שלו.


1. ביטקוין יכול להתייחס הן לרשת מחשבים המרכיבה מערכת תשלומים מבוקרת P2P, והן למטבע עצמו.

2. הביטקוין הוא אחת מאבני הבניין של החדשנות בעולם הפינטק, אך לא רק. זוהי פריצת דרך לתחום מדעי מחשב שמאפשרת החלפה של נכסים פיננסיים ללא גורם מתווך. שוב, כמו האינטרנט שתפקידו להיות זירה להעברה וקבלה של מידע ללא גורם מתווך.

3. לביטקוין ערך פוטנציאלי כרשת תשלומים.

אז אם הביטקוין הוא רק עוד רשת של תשלומים בינלאומית, מדוע הוא מהפכני?


ראשית, בגלל שזו רשת החלפת התשלומים הבינלאומית הראשונה אי פעם. מעולם לא הייתה בעולם רשת תשלומים שלא הסתמכה על מוסד כלשהו.

נוסף על כך, אותה העברת תשלומים נעשית ללא Marginal Costs ובצורה מאובטחת ללא אפשרויות העתקה.


על מנת להבין את אופן העברת אמצעי התשלום מגורם אחד לאחר הוא נלמד מתוך התרשימים.


בתרשים מטה ניתן לראות מצב בו מישהו מעוניין להעביר כסף מחשבונו אל חשבון אחר. וכדי לפשט את מה שאני רוצה לומר, בואו נניח שלשני האנשים יש חשבון באותו בנק. האחד יוזם את ההעברה וההוראה שלו מגיעה למחשב הבנק, ולאחר מכן הבנק מזכה את החשבון הנמען. כל אדם בר דעת יבין שהבנק לא באמת מעביר דבר, אלא מבצע רישום אלקטרוני בספר חשבונות כלשהו. הוא מבצע העתקת מספר (סכום כסף במקרה זה) מחשבון בנק אחד לאחר. אנחנו כמובן סומכים עליו שיבצע רישום מהימן.

האמון הדרוש למערכת נבנה על ידי בדיקות המשתתפים, ובשוק משוכלל, שלא כמו בישראל, ניתן גם להדיר את הבנקים הגרועים.אבל מה אם רשת התשלומים הזו יכולה לפעול ללא צד שלישי? מה אם זה היה באמת העברה עמית לעמית P2P בלי סיכון בו ייכנסו שחקנים גרועים שהמערכת חשופה לרשלנותם?

זו למעשה הבעיה שהביטקוין בא לגשר עליה.


כדי להעצים את המינות המערכת, הפרוטוקול פורסם בציבור ומשותף עם כולם. אפשר לחשוב על כך כעל גיליון אקסל עם נתוני כל ההעברות שכולם חשופים אליו. כשאדם רוצה לבצע עסקה, הוא יוזם אותה על ידי שידורה אל הרשת. הרשת, כלומר, המחשבים המריצים את בתוכנה, בודקים את העסקה כדי לוודא שהיא בתוקף, והכי חשוב - לוודא שהאדם לא מנסה לשלוח כסף בכפילות. הרשת מסכימו איזה עסקאות התרחשו ומנהלת ספר חשבונות מרכזי בשם בלוקצ'יין. זאת במקום שמוסד פיננסי מסורתי יקיים את ספר החשבונות.


תרשים אופן העברת ביטקוין ברשת הבלוקצ'יין:
הביטקוין ככסף


ביטקוין כאמצעי תשלום הוא רק שימוש פוטנציאלי אחד עבור הטכנולוגיה והרשת של ביטקוין!

האמירה לפיה ביטקוין הוא כסף דיגיטלי זה כמו לומר שהאינטרנט הוא טלפון על, או דואר אלקטרוני פרימיום. כסף הוא רק היישום הראשון של ביטקוין. הפוטנציאל של הביטקוין כאפיק השקעה מתמקד למעשה רק ביישום של ביטקוין ככסף.


נמשיך.


רשת הביטקוין כאמור יוצרת טוקנים דיגיטלים, אסימונים. את אותם אסימונים ניתן לשלוח ולקבל לכתובות של "ארנקים" שונים. כל אחד יכול ליצור ארנק לקבלת אסימונים. כאשר נוצר ארנק נוצרים שני מפתחות: מפתח ציבורי (או כתובת) ומפתח פרטי. ניתן לשתף את כתובת הארנק הציבורי עם מישהו כדי שיישלח לך אסימונים, בדיוק כמו ששולחים כתובת דואר אלקטרוני לצורך שליחת מייל. ליוצר הארנק יהיה את המפתח הפרטי, בדומה לסיסמת הדואר האלקטרוני ומאפשר לגשת לארנק ולשלוח אסימונים מתוכו.


כיצד הביטקוין מתפקד כמטבע דיגיטלי?


ביטקוין, או רבים מהמטבעות הדיגיטלים האחרים, חולקים מאפיינים דומים לאמצעי תשלום שאנחנו מכירים כיום. זה אולי מוזר לחשוב כך, אבל התופעה של שימוש במטבעות דיגיטלים כאמצעי תשלום כבר מתרחשת בחלקים רבים של העולם הדיגיטלי. כמו למשל בעולם הגיימינג בו שחקנים קונים פיצ'רים במשחק באמצעות תשלום בביטקוין. או לחילופין, חברות הגיימינג עצמן מנפיקות מטבעות מסוגים שונים ואלו נרכשים באמצעות השחקנים בדולרים. אותם מטבעות שמונפקים על ידי חברות הגיימינג (לא מטבעות ביטקוין) משמשים כנקודות במשחק. ניתן להרוויח נקודות באמצעות המשחק וכך להמיר אותן לביטקוין, לדולר או לאירו.


כיצד הביטקוין שונה ממטבעות פיאט (המטבעות הרגילים שאנחנו מכירים)?


1. כל מי שיש לו חיבור לאינטרנט או לסלולארי יכול לשלוח או לקבל ביטקוין מכל נקודה מבעולם לכל נקודה אחרת בעולם. אף צד שלישי לא יכול לחסום או לעקל עסקאות או חשבונות.

2. עסקאות תמיד ניתנות לאימות, הן בלתי הפיכות ובטוחות.

3. עלויות עסקה נמוכות במיוחד. תמיד דמי העסקה קבועים ולא כאחוז מהסכום שנשלח.

4. כמות המטבעות מוגבלת. לפרוטוקול הביטקוין יש לוח זמנים אינפלציוני ושיטתי. רק 21 מיליון מטבעות ביטקוין יוטבעו או יווצרו. אפרט על כך בהמשך.


בטבלה הבאה נשווה בין מספר תבחינים המבדילים בין ביטקוין, כסף פיאט וזהב:


מדוע ביטקוין נחשב כהשקעה?


ביטקוין הוא אמצעי עם היצע קשיח, לכן הוא עשוי לשמש כמאגר ערך. הקוד של הביטקוין קובע את כמות מטבעות הביטקוין שייווצרו לאורך זמן ואת קצב הגידול. במילים אחרות, קיים לוח זמים לאינפלציה שתוכננה מראש.

כפי שכתבתי בתחילת הפוסט, לביטקוין יהיו רק 21 מיליון מטבעות, ולוח הזמנים הוא כדלקמן:

ביטקוין חדש נוצר בכל 10 דקות. ביטקוין חדש עשוי לתייחס גם להטבה שניתנת לאלו התורמים כוח מחשוב כדי לעזור לתחזק ולאבטח את הרשת.

כאשר הביטקוין החל, לוח הזמנים נקבע על 50 ביטקוין לכל 10 דקות.

קוד הביטקוין חותך את כמות הביטקוין שנוצרת במחצית, אחת לארבע שנים. אירוע כזה נקרא בשם "חציית הבלוק".

מאז השקתי בתחילת 2009, הביטקוין עבר שלושה חציות בלוק. לאחרונה זה קרה במאי 2020.


בתרשים המצורף, ניתן לראות פרדיקציה להיצע הביטקוין ברשת:
ישנם בקירוב 18.6 מיליון ביטקוין ברשת נכון לכתיבת שורות אלה (דצמבר 2020), אלו מהווים 88.6% מההיצע הצפוי.


האם הביטקוין משמש ככלי גידור לאינפלציה?


זוהי אחת השאלות שאני נשאל תדיר. הביטקוין עשוי בהחלט לשמש ככלי גידור לאינפלציה. תור הזהב שלו בימים אלה נבע בעיקר לאור החששות מהאינפלציה הגואה בארה"ב בימים אלה.

הבה נראה את ההשוואה בין האינפלציה של הביטקוין לאינפציה בארה"ב וקצב הדפסת הדולרים:
כפי שניתן לראות בטבלה מעלה, בעוד שקצב האינפציה הנוכחי של הביטקוין הוא מעט גבוה יותר מרוב המדינות בהתחשב בלחצים דפלציונים כרגע, זה עדיין מתחת לשיעור האינפלציה הממוצע בארה"ב, ומתחת לשיעור האינפציה הממוצע העולמי.

בעבר, משקיעים היו נוהרים למטבעות הפיאט, לרבות הפרנק השוויצרי, שהיה קשיח מול יתר המטבעות האחרים. אך כיום, הביטקוין הוא המטבע היציב ביותר בעולם.טוב, בטח התעייפתם מהחפירות. אבל לא ענינו על השאלה כיצד נכון להעריך ביטקוין.

המקרה הזה הוא די מאתגר ואף מסובך, הרי אין פה זרם תקבולים כמו שאנחנו לומדים לצפות ולהעריך שווי בכיתה.


במהלך החודשים האחרונים למדתי שהביטקוין מחזיק במאפיינים רבים של זהב, לכן, אני סבור שהגיוני להשוות את ערך הביטקוין באופן יחסי לזהב. הוא כמובן עדיף על הזהב במובנים רבים יותר (ניתן לחלוקה, ניתן לאימות, נייד וניתן לאחסון).

ניתוח כזה תלוי בכך שלא רק אני אאמץ אותו.


בואו ננסה לתרחש את העניין בטבלה:נכון לכתיבת שורות אלה, מחיר הביטקוין נע סביב 23000 דולר. כרגע אנחנו רואים שמחזיקי הביטקוין מעריכים את השווי שלו קצת יותר מאשר 3% משווי הזהב. כמובן ככל שהוא יאומץ יותר כתחליף, כך יגדל שוויו.


יש כמובן עוד שיטות להעריך את ערכו אך נראה לי ששורות אלו כבר ארוכות ולכן ניגש לסיכום.


כיצד ניתן להיחשף לביטקוין:


דרך אחת היא קניה ישירה והחזקת ביטקוין. משקיעים יכולים לקנות ביטקוין מאנשים אחרים על ידי יצירת ארנק, מתן מזומן או תשלום אחר ולאחר מכן לקבל את הביטקוין. אם משתמש במחזיק בביטקוין, הנדבר נקרא גם משמורת עצמית. המשתמש אחראי לשמירת מפתחות הפרטיות אצלו. אם המפתח לארנק אבד - הלך הכסף.


דרך שניה היא קניית הביטקוין מבורסה. זוהי אופציה קלה ופופולרים מאוד. משקיעים יכולים לקנות ביטקוין מבורסה ייעודית לכך, דומה מאוד לרכישת מניות באמצעות ברוקר. הבורסות יכולות לקבל פיקדונות במטבע פיאט ואז משקיעים יכולים לקנות ביטקוין בתמורה לעמלה. פתרון זה הוא קל היות והוא מייתר את הצורך בשמירה כפייתית על פרטי הארנק. החיסרון כאמור - צריך לסמוך על הבורסה.


הדרך השלישית היא קניית ETF על הביטקוין. נכון לדצמבר 2020 אין ETF שאושר לשימוש על ידי הSEC. הבדיקות הנאותות בנושא נערכות עוד משנת 2013. לSEC, תתרגלו, יש סף גבוה של ביקורת על מוצרים פיננסיים. בסופו של דבר זה ייקרה, אבל אין לדעת מתי. כיום, ישנה קרן נאמנות פתוחה שמחזיקה רק ביטקוין שנסחרת תחת הסימבול GBTC והיא מחזיקה רק ביטקוין בהיקף של כ14 מיליארד דולר. עם זאת, זאת אינה ETF אמיתית עם מנגנוני ארביטראז' כמקובל. כתוצאה מזה, הקרן יכולה להיסחר באופן משמעותי מעל הNAV שלה, וגם סוגיית דמי הניהול של 2% תופסת פה מקום.


יש עוד סוגיות רבות שניתן להעלות על הכתב, אך נראה לי שזה יספיק כפוסט בסיסי בנושא.

מקווה שזה היה לימודי עבורכם.

חשוב לי לציין, אני אוהב השקעות ואוהב טכנולוגיה, אך אינני יועץ השקעות. אנא, אל תשתמשו במידע שהעליתי כאן לקבלת החלטות השקעה לפני שאתם מתייעצים עם גורם המוסמך לכך.


בהצלחה.
639 צפיות0 תגובות