חיפוש
  • Shahar Hen

אפקט ינואר בשוק המניות

אני מקווה שאחרי הוובינרים האחרונים שלנו אתה כבר מגובש בנוגע למהות של השקעות ערך חכמות בשוק ההון ומבין כיצד זה יכול לקדם את תיק ההשקעות שלך.


ואין לי ספק שהפרישה והביטחון הכלכלי שלך בשנים הבאות יושפעו מכך מאוד.

אני מזמין אותך להצטרף לתכנית הליווי של Wealthropy, שם אלווה אותך יד ביד במשך שנתיים להצלחה בהשקעות ערך חכמות 🧠♟


--

אפקט ינואר בשוק ההון🎄.


כשאני התחלתי לפעול בשוק ההון, הרגשתי שנכנסתי אל תוך אוקיינוס מידע. היו תופעות שריתקו אותי מאוד. זה גם קורה לי היום, בעיקר כשאני נכנס לניתוח כמותי של מניות או של השוק בכללותו. אחת התופעות עניינו אותי בתחילת המסע שלי נקראת 'אפקט ינואר'.

(יש לי דוד מבוגר שכל הזמן קורא לה 'דפקט' ינואר).

בואו נבין את התופעה, סבלנות ⏳. ----------- אפקט ינואר הוא *האמונה* לפיה לשוק המניות יש נטייה לעלות בחודש ינואר יותר מאשר כל חודש אחר. ויש לכך מגוון סיבות אפשריות.

כמו למשל העובדה שמשקיעים חוזרים לקנות את המניות שמכרו לפני תום שנת המס.

בגדול, אפקט ינואר הוא אנומליה קלנדרית. כלומר, חריגה מנורמה מסוימת על פני זמן, שמתרחשת לעתים בשוקי המניות. היא מתרחשת במיוחד בחברות Small Cap, אשר נוטות לעלות יותר מאשר חודשים אחרים בשנה. חלק ממשתתפי השוק מאמינים שהתופעה מאפשרת להם להשיג יתרון בכניסה לעסקאות, בכך שייכנסו לעסקאות במחיר נמוך ולמכור לאחר ש'אפקט ינואר יתממש'.

ישנן עוד תופעות קלנדריות כמו למשל:

📊 ראלי סנטה קלאוס.

📊 Sell In May.

📊 Sell Rosh Hashana Buy Yom Kippur.

📊 אפקט יולי

והרשימה שלי עוד ארוכה.

מדוע אפקט ינואר מתרחש? אפקט ינואר לא תמיד קורה, ואין הסקת מסקנות אקדמית בנוגע לתופעה. בדיוק כפי שאין הסבר אקדמי מדוע החוזים העתידיים נוטים לשנות כיוון בשעה 17:00 (10 Oc'lock Reversal). אך כן אפשר לתת מספר הסברים אפשריים: 🔦ה- Income Tax Theory, מאמינה כי משקיעים פרטיים שנוטים להחזיק בתיקי ההשקעות שלהם מניות של חברות קטנות, Small Caps, מוכרים את המניות שלהם בחודש דצמבר כדי להזדכות במס. 🔦אחרים נוטים להאמין שהתופעה נגרמת מכך שעובדים מקבלים בונוסים לסוף שנה בחודש ינואר ומשקיעים אותם בשוק ההון, או כתוצאה מתכניות הטבה (פנסיות) לעובדים שמבצעות הפרשה שנתית. 🔦עוד ניתן לומר, שתחילתה של שנה קלנדרית חדשה מאפשרת לחוסכים רבים להעביר את תקרת ההפקדה השנתית הפטורה ממס לקרנות ההשתלמות. לא רק בישראל קיימות תקרות הפקדה פטורות במוצרי חיסכון. כיצד נתגלתה התופעה? התופעה קיבלה חשיפה פומבית לראשונה על ידי בנקאי השקעות קנדי בשם Sidney B.Wachtel בשנת 1942, אשר תיעד את המתרחש משנת 1925. (לכל החדשים בתחום - הבורסות לניירות ערך קיימות כמה מאות שנים).

הוא פרסם את המאמר שלו, Certain Observations on Seasonal Movements in Stock Prices, בירחון העסקים שלאוניברסיטת שיקאגו. במהלך התצפיות שלו, מצא בנקאי ההשקעות, שהמניות הקטנות בשוק השיגו ביצועים טובים יותר מיתר שוק המניות במהלך ינואר, במיוחד במחצית הראשונה של החודש.


הלכתי לבדוק את העניין ושמתי לב לנתונים הבאים (מצ"ב טבלה):לפי הנתונים אנו יכולים להבחין שמסך כל התצפיות של חודשי ינואר למעשה 44 הן תצפיות בהן התשואה חיובית. כלומר, בסך הכל 61% מהמקרים.


ינואר הטוב ביותר השיג תשואה חיובית של 13.18%! היה זה מיד לאחר הFlash Crash של 1987.


ואילו חודש ינואר הגרוע ביותר הניב תשואה שלילית של 8.57%-! היה זה בעיצומו של משבר הSubPrime.


בממוצע, השיג המדד בחודשי ינואר תשואה של 1.08%.

כיצד הדבר בא ליידי ביטוי במניות הקטנות?


בגרף המצורף כאן, ניתן לראות בבירור את העשירונים התחתונים של שווי שוק. המניות הקטנות נטו בעבר להשיג תשואה עודפת בין 12.5%-20% במיוחד בין השנים 1974-1978.


מקור הגרף: Wesley Gray, PhD


מקווה שזה היה לימודי עבורכם!


אני מזמין אתכם לתכנית הליווי הייחודית שלנו. לפרטים והצטרפות 👇👇👇164 צפיות0 תגובות